« takaisin Tulosta

Sivun sijainti: Etusivu » Tapahtumakalenteri

Uratarina-aamiainen – Elina Eskola: Kun yrittäjyys lähtee lapasesta – omannäköistä työelämää rakentamassa

Kuva: Laura Tammisto / Studio Torkkeli Oy
Aika: 20.11.2025 klo 08:45 - 10:00
Paikka: Teams ja Pyymäen oma -kahvila, Tuomiokirkonkatu 32, Tampere

Tule inspiroitumaan kollegan uratarinasta ja aloittamaan työpäivä mukavassa seurassa Pyymäen Oma -kahvilassa Tampereen ytimessä – tai linjoilla Teamsissa missä päin maailmaa tahansa!

Marraskuun Uratarina-aamiaisella käännös-, kustannus- ja työtilabisneksessä toimiva yrittäjä Elina Eskola kertoo dynaamisesta yrittäjäelämästään, johon on sisältynyt monenlaisia rohkeita askelia. Elina on loikkinut mukavuusalueen ulkopuolelle ja välillä sukeltanut suoraan syvään päätyyn. Taustalla on kuitenkin intohimo kieleen, uteliaisuus uusia mahdollisuuksia kohtaan ja halu rakentaa omannäköistä työelämää.

Tapahtuma on kaikille SKTL:n jäsenille avoin.

Miten mukaan?

Ei ilmoittautumista: nappaa vain linkki talteen jäsenkirjeestä, merkitse tapahtuma kalenteriisi ja hyppää linjoille kahvikuppi kädessä kotisohvalta – tai tule vaihtoehtoisesti tarinan äärellä Pyymäen Omaan Tampereelle, jonne on lupa jäädä jatkoilemaan tuokioksi vielä tarinan ja keskustelun jälkeen. (Apuna pöydässä on meillä pari läppäriä ja kokousmikrofoni, jotta keskustelu linjoilla olevien kanssa sujuu kätevästi.)

Kun tulet mukaan Teams-kokoukseen, valmistaudu panemaan kamera päälle sekä sanomaan nimesi ja paikkakuntasi esittäytymiskierroksella. Tämä on huomaavaista muun muassa tarinoitsijan kannalta, ts. tällä tavalla hän ei koe puhuvansa ”tyhjään” anonyymeille osallistujille. Jos osallistujia on yli 20, tehdään esittäytyminen Teamsin chatissa, jonne voit tuikata myös esim. LinkedIn-profiilisi osoitteen verkostoitumisen edistämiseksi.

Teams-linkki on tarkoitettu vain jäsenille, jotka saavat sen jäsenkirjeissä – älä siis jaa linkkiä. Sen sijaan mahdollisiin live-katsomoihin kahviloihin voi hyvin tuoda liittoon kuulumattomia kollegoja, millä edistetään jäsenten monipuolista verkostoitumista.

Aamun kulku:
- Avaamme linjat noin kello 8.45
- Esittäytymiskierros alkaa kello 9.00
- Tarina kuullaan noin kello 9.05
- Tarinan jälkeen noin kello 9.30 keskustellaan vapaasti tarinasta ja sen vierestä. Tarinoitsijalle voi myös esittää kysymyksiä.
- Linjat suljetaan kello 10

Paikalle on syytä tulla ennen kello yhdeksää, jotta aloitus on miellyttävä kaikille.

Jos osallistut, anna palautetta lomakkeella, jonka jaamme Teamsiin ja jonka saat myös jäsenkirjeen mukana.

Uratarinoita Teamsissa myös jatkossa?

Kuukausittaisia Uratarina-aamiaisia voidaan nähdä myös jatkossa etätoteutuksena, jos tiimiin saadaan eri jaostoista ja paikallisosastoista lisää jäseniä mukaan yhteyshenkilöiksi, jotka kiinnittävät omalle vastuukerralleen emännän/isännän avaamaan kokouksen (tai toimivat sellaisina itse) ja polkaisemaan esittäytymiskierroksen käyntiin sekä uratarinoitsijan, joka kertoo uratarinansa haluamallaan painotuksella (tähän on olemassa vinkkihenkinen Tarinoitsijan ohje). Lisätietoja antaa ja ideoita ottaa vastaan Tampereen uratarina-aamiaisista vastaava Paula osoitteessa paula.erkintalo@tellwell.fi.

Kerran kuukaudessa kello 8.45–10 järjestettävällä Uratarina-aamiaisella

- kuulemme kieliammattilaisen tarinan 
- pääsemme kyselemään tarinoitsijalta lisää hänen työelämäkokemuksistaan 
- ammennamme vinkkejä ja inspiraatiota toinen toistemme urapoluista 
- vaihdamme kuulumisia ja tutustumme uusiin kollegoihin
- luomme dialogia ammatissa toimivien ja yliopistoskenen välille
- saamme päivälle mukavan startin omakustanteisen aamiaisen äärellä (tarjolla runsas mannermainen noutopöytäaamiainen hintaan 12,90 euroa sekä vaihtoehtoisesti muuta ihanaa syötävää ja juotavaa, lisätietoja löytyy täältä).


Aamiaisen ohjelman järjestää SKTL:n Tampereen paikallisosasto. Tarinoitsijat ovat pääsääntöisesti SKTL:n jäseniä, mutta tapaaminen on avoin kaikille kieliammattilaisille jäsenyydestä riippumatta. Ei ilmoittautumista – saavu vain paikalle noin kello 8.45 eli ennen kello 9 alkavaa tarinaa, tee aamiaisostokset ja istuudu pöytäämme! Pöytäpaikat täyttyvät tulojärjestyksessä, ja mahdollisen yleisöryntäyksen sattuessa haalimme lisätuoleja ympärille.

Syyskauden 2025 kaikki Uratarina-aamiaiset:

To 14.8. klo 8.45–10 | Elina Rinne-Kangasluoma: Onko ruoho vihreämpää palkkatyön puolella? Kääntäjäyrittäjästä EU:n virkamieheksi
To 18.9. klo 8.45–10 | Susanna Uppa: Mikään elämässä ei ole kääntäjälle turhaa –tieni finanssialan kääntäjäksi
To 16.10. klo 8.45–10 | Laura Liimatainen: Kerronnan kiemurat – kääntäjä kirjailijana
To 20.11. klo 8.45–10 | Elina Eskola: Kun yrittäjyys lähtee lapasesta – omannäköistä työelämää rakentamassa
To 18.12. klo 8.45–10 | Anu Viljanmaa: Miten tässä näin kävi? Keskiössä vuorovaikutus ja viestintä tehtävästä toiseen


P.S. Jäivätkö jutut aamiaisella kesken? Jos olet SKTL:n jäsen, voit liittyä Tampereen paikallisosaston omaan Signal-ryhmään jäsenkirjeessä saamasi linkin kautta ja sopia vaikka lounastreffit kollegan kanssa – ja jatkaa siitä, mihin jäitte.


2.11.2025 klo 01:28:01