« takaisin Tulosta

Sivun sijainti: Etusivu » Liitto » Palkinnot » Mikael Agricola » Palkitut

Palkitut

2021

2020

2019

2018

 

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

Tero Valkonen

Helene Bützow

Arja Pikkupeura

Jaana Nikula

 

Tuomas Kauko

Vappu Orlov

Juhani Lindholm

Ilona Nykyri

Tapani Kärkkäinen

Kaisu Lahikainen

Jukka-Pekka Pajunen

David Foster Wallace: Päättymätön riemu

Kazuo Ishiguro: Surullinen pianisti

Ljudlmila Ulitskaja: Meidän tsaarimme väkeä

Johanna Holmström: Sielujen saari 

Zinaida Lindén:  Rakkaus kolmeen appelsiiniin

Sjón: Valaan suusta

Mihail Šiškin: Neidonhius

Thomas Pynchon: Painovoiman sateenkaari

Hans Fallada: Yksin Berliinissä

Olga Tokarczuk: Vaeltajat

Ene Mihkelson: Ruttohauta

Herta Müller: Hengityskeinu

2010

Ville Keynäs             

François Rabelais: Pantagruelin kolmas kirja 

2009

Outi HassiGyörgy Dragomán: Valkoinen kuningas

2008

Annikki SuniMarcel Proust: Jälleenlöydetty aika

2007

Caj WesterbergSamuel Beckett: Watt

2006

Anu PartanenJulio Cortázar: Ruutuhyppelyä

2005

Kaijamari SivillAnn-Marie MacDonald: Linnuntietä

2004

Anna-Maija ViitanenAlbert Cohen: Rakkaani, valittuni

2003

Kai Nieminen Anselm Hollo: Corvus
Santôka: Vastapäätä kapakka

2002

Liisa RyömäTorgny Lindgren: Oikea Maisema 

2001

Erkki Kirjalainen José Saramago: Kaikkien nimet 

2000

Antero Tiusanen August Strinberg: Ulkosaaristossa 

1999

Kersti Juva Laurence Sterne: Tristram Shandy, elämä ja mielipiteet 

1998

Kristiina Drews Margaret Atwood: Nimeltään Grace 

1997

Raija Jänicke Herta Müller: Sydäneläin 

1996

Seppo Loponen Martin Amis: Tiedoksi 

1995

Marja Alopaeus Henry Fielding: Tom Jones 

1994

Taisto Nieminen György Konrád: Pidot puutarhassa 

1993

Kaarina Ripatti Lars Sund: Colorado Avenue 

1992

Pertti Nieminen Joutilaan vaelluksesta, Lukuja Chuangtsen kirjasta 

1991

Kyllikki Härkäpää Tove Jansson: Reilua peliä 

1990

Inkeri Tuomikoski 

Marcel Proust: Kadonnutta aikaa etsimässä; Sodoma ja Gomorra I-II 

1989

Sirkka Suomi Jean Genet: Kukkien Madonna 

1988

Vesa Oittinen Thomas Mann: Totuudesta ja kauneudesta 

1987

Pentti Saaritsa Gabriel García Márquez: Patriarkan syksy 

1986

Markku Mannila Christoph Hein: Vieras, ystävä 

1985

Annikki Suni 

Gustave Flaubert: Salambo
Michel Tournier: Pierrot ja yön salaisuudet
Nathalie Sarraute: Lapsuus

1984

Esa Adrian Andrei Bitov: Puškinin talo 

1983

Arto Häilä Salman Rushdie: Keskiyön lapset 

1982

Paavo Lehtonen 

Earl Derr Biggers: Charlie Chan ja avaimeton talo
Iris Murdoch: Meri,meri
Evelyn Waugh: Rakkaamme
Dorothy B. Hughes: Yksinäisessä paikassa

1981

Oili Suominen 

Siegfried Lenz: Kotiseutumuseo
Günter Grass: Kirjailijakokous

1980

Sinikka Kallio Thomas Mann: Tohtori Faustus 

1979

Seppo Loponen

André Brink: Tuokio tuulessa
Toni Morrison: Solomonin laulu
V. S. Naipaul: Täysinoppinut hieroja

1978

Ulla-Liisa Heino 

Aleksandr Fadejev: Tuho
Vasili Šukšin: Stenka Razin

1977

Juhani Koskinen Robert Penn Warren: Kaikki kuninkaan miehet 
1976Pentti Saaritsa 

Gabriel García Márquez: Surullinen ja uskomaton tarina
Christer Kihlman: Kallis prinssi

1975

Matti Rossi Manuel Scorza: Rummunlyötejä Rancasin puolesta 

1974

Hannu Launonen Maailma uutena - valikoima unkarilaisia novelleja 1929-1970

1973

Elvi Sinervo 

Bertolt Brecht: Teurastamojen Pyhä Johanna
Per Olov Enquist: Ihmeparantajan viides talvi

1972

Mirjam Polkunen

Italo Svevo: Zenon tunnustuksia 

1971

Eila Pennanen 

Saul Bellow: Mr. Sammlerin planeetta 

1970

Esa Adrian 

Neuvostoproosaa I, Vallankumouksesta realismiin: 1920-luku
Aleksandr Solženitsyn: Syöpäosasto

1969

Juhani Jaskari  

Malcolm Lowry: Tulivuoren juurella 

1968

Aarno Peromies Franz Kafka: Erään koiran tutkimuksia 

1967

Jouko Linturi Samuel Pepys: Päiväkirja 

1966

Kai Kaila William Faulkner: Ääni ja Vimma 

1965

Pentti Saarikoski James Joyce: Odysseus 

1964

Eeva-Liisa Manner  Oscar Parland: Härän vuodet 

1963

Juha Mannerkorpi  Samuel Beckett: Millaista on
 
1962Eila Pennanen 

Gunnar E. Sandgren: Kirkastusvuori
Graham Greene: Loppuun palanut
Vladimir Nabokov: Lolita; Pnin; Sebastian Knightin todellinen elämä 

1961

Juhani Konkka 

Mihail Šolohov: Aron raivaajat

1960

Kristiina Kivivuori  Vilhelm Moberg: Uuteen maahan

1959

Yrjö Kivimies Yasunari Kawabata: Lumen maa 

1958

J. A. Hollo 

Baldesar Castiglione: Hovimies
Lucius Apuleius: Kultainen aasi 

 

 

 

 


3.12.2021 klo 06:09:40